ANGLIČTINA - 7. třída - 26. 2. 2021

Vypracovat do: 5.3., 12:00

Opakování:

- slovní zásoba lekce 2A  pracovní sešit str. 72/ 73

-  připravte si odpovědi na otázky z minulého týdne:

1.       How often do you read books?  (I read books every day, once a week, at the weekend….)

2.       What genre(s) do you usually  read? (I read a fantasy, detective stories, fairy tales, comics, adventure books…)

3.       Do you read books in English? (Yes, I do. / No, I don´t.)

4.       Do you read e-books? (Yes, I do. / No, I don´t.)

5.       Do you borrow books from the library or do you buy them? (I usually borrow books from the library. / I usually buy books in my favourite bookshop./ I don´t  go to the library. / My parents usually buy me books. …)

6.       Who is your favourite author? (My favourite author is….)

7.       Do you prefer reading a book  or watching a film? (I prefer….)

8.       What is your favourite book? (My favourite book is….)

9.       What genre is it? (It is a fantasy, historical fiction, a novel…)

10.   Who are the main characters? (The main characters are…)

11.   What is the book about? (The book is about….)

Nové:

- slovní zásoba 2A  -  Body parts , Describing character – procvičuj výslovnost dle poslechu v příloze: AJ7 - P. 43 EX. 5 - 26022021.mp3

- zopakujte si části těla dle videa zde: https://www.youtube.com/watch?v=j6g_OPGdblU

Online cvičení: https://agendaweb.org/vocabulary/body-exercises.html

- vypracovat a zaslat ke kontrole pracovní sešit: str.  50

Vypracované úkoly v pracovním sešitě prosím naskenujte nebo vyfoťte a pošlete na uvedenou e-mailovou adresu: lenka.botkova@zspilnikov.cz, popřípadě napište na papír a vhoďte do schránky vedle hlavních dveří do školy.  Prosím o dodržení termínu odevzdání.

V případě dotazů pište na e-mail nebo v Teams.   Děkuji.