ČEŠTINA - 7. třída - 18. 10. 2020

Datum zadání: 19. 10. 2020

Vypracovat do: 23. 10. 2020

MLUVNICE

Citově zabarvená slova, odborné názvy, archaismy, historismy a neologismy

Přečíst si rámečky v učebnici na str. 16, 17 a 18.

V PS vypracovat na str. 8/cv.1, str. 9/3 (nahoře), 1, 3 (dole)  – ofotit a poslat nejpozději v pátek do 20:00 na adresu: svetluse.pospisilova@zspilnikov.cz  nebo vhodit do schránky na škole.

LITERÁRNÍ VÝCHOVA

Miloš Václav Kratochvíl – Mistr Jan

a)      Dočíst článek v učebnici - čítance na str. 37.

b)      Vypracovat otázky (dyslektici jen 2 otázky):

1. K čemu chce církev použít peníze za odpustky?
  2. V úryvku srovnává autor církev s Kristem. Jaký byl Kristus, jak se choval, co dělal na rozdíl od církve?
  3. Kdo má zbavit církev její moci?

c)      Udělat zápis do sešitu v literární části (dyslektici si ho mohou nalepit do sešitu):

Jan Hus

(kolem roku 1370 – 1415)

Byl to český kazatel, kněz, učitel, kritizoval církev (prodávání odpustků), byl upálen v Kostnici. Zjednodušil český pravopis – zavedl háčky a čárky.

Dílo:      O církvi

Dcerka

O českém pravopise

d)      Ofotit vypracované otázky a poslat nejpozději v pátek do 20:00 na adresu: svetluse.pospisilova@zspilnikov.cz nebo vhodit do schránky na škole.