ČEŠTINA - 7. třída - 3. 1. 2021

Mluvnice

Příslovce

Přečíst si rámečky v učebnici na str. 51-53

Pro přehlednost je v příloze prezentace CJ7 - Příslovce - 03012021.

V PS procvičit na str. 26 / cv. 1, 2; str. 27 / cv. 4, 5, 6, 8; v učebnici na str. 51 / cv. 6 a), b); str. 52 / cv. 1   – stačí udělat část cvičení

Vypracovat pracovní list v příloze, CJ7 - Příslovce - pracovní list - 03012021 – ofotit a poslat nejpozději v pátek do 20:00 na adresu: svetluse.pospisilova@zspilnikov.cz  nebo vhodit do schránky na škole.

Literární výchova

Rudolf Mertlík – Prométheus

a)     Opakovat si básničku a číst doporučenou četbu, v lednu se odevzdává čtenářský deník ihned po nástupu na prezenční výuku!

b)     Přečíst text v učebnici – čítance na str. 57 – 59

c)     Vypracovat následující otázky (dyslektici jen 4 otázky):

1.     Charakterizuj Prométhea – kdo byl, jak asi vypadal a jaké měl vlastnosti

2.     Proč chtěla bohyně Athéna, aby nové bytosti nebyly dokonalejší než bohové?

3.     Z čeho Prométheus vytvořil nové bytosti?

4.     Jak bohové potrestali lidi za to, že jim obětovali jen kosti a lůj?

5.     V čem přinesl Prométheus oheň z Olympu?

d)     Udělat zápis do sešitu v literární části (dyslektici si ho mohou nalepit do sešitu):

Rudolf Mertlík

(1913–1985)

Byl to český spisovatel a překladatel. Oblíbil si antickou literaturu.

Dílo:      Písně žáků darebáků – básně

Starověké báje a pověsti

Příběhy lásky

e)     Ofotit vypracované otázky i zápis v sešitě a poslat nejpozději ve čtvrtek do 20:00 na adresu: svetluse.pospisilova@zspilnikov.cz nebo vhodit do schránky na škole.

Sloh

Subjektivně zabarvený popis – líčení

Přečíst si rámečky na str. 118 a 119 v učebnici a zjistit tak, co je to líčení a které básnické prostředky využívá.

Prostudovat si prezentaci v příloze, CJ7 - Subjektivně zabarvený popis - líčení - 03012021.

Vypracovat pracovní list v příloze, CJ7 - Subjektivně zabarvený popis - líčení - pracovní list - 03012021 ofotit a poslat nejpozději v pátek do 20:00 na adresu: svetluse.pospisilova@zspilnikov.cz nebo vhodit do schránky na škole.